• Warto przeczytać

        •  

           

          TRUDNE SPRAWY, Z KTÓRYMI SOBIE NIE RADZIMY,

          NIE ZMIENIAJĄ SIĘ, BO MY NIE ZMIENIAMY SIEBIE.

          Wiele spraw, których doświadczamy w swoim życiu, wydają się trudne a nawet beznadziejne. Próbujemy zmierzyć się z nimi, ale wciąż ponosimy porażkę i odczuwamy ból. Być może dzieje się tak dlatego, że nasze próby rozwiązań pochodzą ciągle z tego samego źródła, a my zajmujemy wobec problemu ciągle tą samą pozycję.

           

          SUPERWIZJA RODZINNA, to sposób odmiennego spoglądania na problem, który do tej pory widzieliśmy z perspektywy bezradności .

          To, co dzieje się w naszym życiu, jest skutkiem naszego wychowania i dojrzewania. Powstaje w ten sposób ukryty program, który kieruje naszym postępowaniem, rozumieniem siebie i innych oraz radzeniem sobie z problemami. Utrwalamy go i uzupełniamy w czasie dojrzewania. To, czego doświadczamy, jest skutkiem działania takiego programu.

          To, jak działanie komputera. Może on odtwarzać i przetwarzać pliki, które odpowiadają programom zainstalowanym na twardym dysku. Jeśli spróbujemy otworzyć plik, innego typu, to komputer zawiesi się lub wadliwie przetworzy plik. Nawet, jeśli będzie to coś bardzo ważnego, nie będziemy mogli sobie z tym poradzić, dopóki nie uzupełnimy swojego programu.
           

           Przyglądnij się swoim sprawom z lepszej perspektywy (metapozycji)

          Trudno Samodzielnie przeprogramować sposób rozumienia swojej rzeczywistości i postępowanie. Aby to zrobić, powinniśmy zobaczyć sprawy z innej perspektywy niż dotychczas.

           

          Każdy z nas rozpoczyna kiedyś swoją karierę rodzicielską. Podejmujemy wtedy ogromnie ważne zadanie. Odpowiadamy za sprawy małego człowieka. Stajemy się najważniejszą osoba dla niego i od nas zależy jego los.

           

          Nikt jednak nas nie uczył tej roli. Nie nauczono nas jak być dobrym rodzicem, nie powiedziano jak poradzić sobie ze swoimi deficytami lub co robić, aby uniknąć błędów.

           

          Czasem zdarza się że wynosimy z własnych rodzin wadliwe wzorce lub inne doświadczenia, które mogą utrudnić wychowanie naszego dziecka. Czasem aktualna sytuacja powoduje, że coraz trudniej zapewnić dziecku, to czego pragniemy.

           

          Jeśli pojawiają się wątpliwości, niepokój lub dylematy w sprawach wychowania dziecka i życia rodzinnego, to znaczy, że rodzic jest odpowiedzialny i wszystko jest na najlepszej drodze do poprawiania sytuacji. Można bowiem poradzić się specjalisty lub rozwijać swoje umiejętności. Można zmienić coś w sobie, aby dziecko i partner byli bliżej.

           

          Najtrudniej jest w rodzinach, w których rodzice nie mają wątpliwości, nie mylą się lub uznają, że wszelkie trudności to nie ich zasługa, tylko dziecka lub innych czynników.  Dzieciom tych rodziców, bardzo trudno pomóc.

           

          Pozwól sobie, swojemu dziecku i swojej rodzinie uniknąć swoich nieumiejętności.